Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malý úvod do křesťanství


Každý člověk je věřící. I nevěřící pochybuje o své nevíře, o tom, zda svět, který se rozhodl prohlásit za všezahrnující, je skutečně úplný. Stále ho pronásleduje otázka, co když je víra přece jen skutečná. Jako se tedy věřící neustále cítí ohrožen nevírou, tak pro zdánlivě uzavřený svět nevěřícího je hrozbou a pokušením naopak víra. Tomuto dilematu lidského bytí se nelze vyhnout. Kdo hodlá uniknout nejistotě víry, nutně zakusí nejistotu nevíry.

Co to znamená, když někdo říká "věřím"? Co vlastně znamená a vyjadřuje křesťanské vyznání "věřím" dnes, v podmínkách naší nynější existence a nynějšího postoje ke skutečnosti?

Jádrem křesťanství je "víra". Často se bez uvažování předpokládá, že "náboženství" a "víra" jsou vlastně totéž a že každé náboženství se stejně tak dobře dá nazvat "vírou". Ve skutečnosti to platí jen v omezené míře. Starý zákon jako celek se neoznačoval pojmem "víra", ale pojmem "zákon".

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(Mravčíková, 4. 8. 2010 9:42)

Můžete mi, prosím, sdělit, kdo je autorem těchto stránek?
Děkuji.
Mravčíková, Etické Fórum ČR

Jen malá otázečka...

(Petra, 5. 2. 2009 13:09)

Dobrý den,je mi hloupé se na to ptát takhle,ale nevím jak jinak tuto otázku položit.Je mi 15 let a na ráda bych začala chodit do kostela.Prostě tak trošku být křesťanka.Nikdo z naší rodiny křesťan není.A pokud by tedy šlo,že bych chodila do kostela,nesměla bych jim to říct.Až tak v 18 letech.Rodičům-kdybych jim to řekla hned,tak by to nebylo dobré.Pokud byste otázku nepochopili,tak napište na e-mail.Tam to podrobně vysvětlím.Děkuji:0)
polly08@seznam.cz

Otázka

(Lucina22@centrum.cz, 19. 10. 2008 14:37)

Prosímtě chtěla bych se zeptat jak teologie souvisí se sociáoní prací.Děkuji za odpověď